Avionaut Pixel

Avionaut Pixel

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia młodego rodzica jest fotelik samochodowy. Na rynku istnieje szeroka gama produktów różniących się jakością, a co za tym idzie ceną. Jakość wykonania jest równoznaczna z bezpieczeństwem dziecka podczas podróży.

Należy pamiętać, że korzystanie z fotelika jest wymagane przez prawo, które wskazuje iż do momentu osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu należy je w nim przewozić. Małe dzieci powinny być przewożone tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy, a większe tak długo jak jest to możliwe. Poprzez jazdę tyłem do kierunku jazdy, w razie wypadku czy nawet nagłego hamowania dziecko będzie mogło zaprzeć się plecami o fotelik, a tym samym uniknąć niebezpiecznego wstrząsu, a nawet uszkodzenia kręgosłupa. Ważną kwestią podczas doboru fotelika i jego montażu jest kąt nachylenia oparcia fotelika względem osi pionowej, powinien on wynosić od 30 do 45 stopni. Można to sprawdzić przy pomocy specjalnej aplikacji którą możemy pobrać na telefon.

Kąt fotelika

Moim zdaniem warto zakupić fotelik w sklepie stacjonarnym, który się w tym specjalizuje, dzięki czemu sprzedawca będzie w stanie zweryfikować czy wybrany przez nas fotelik pasuje do naszego auta, czy można go prawidłowo zamocować przy pomocy isofix lub pasów bezpieczeństwa i czy kąt nachylenia oparcia fotelika będzie właściwy. Ja swój fotelik zakupiłem w sklepie stacjonarnym i uważam że warto bo bezpieczeństwo dziecka jest najważniejszym kryterium przy zakupie fotelika, a nie jego cena czy wygląd. Szczególnie odradzam zakupu tzw. fotelików „marketowych” dostępnych w popularnych sieciach handlowych, które charakteryzują się atrakcyjną ceną ale nie koniecznie jakością, próżno w nich szukać atestów bezpieczeństwa czy certyfikatów.

Istnieje kilka kategorii wagowych:

  • 0 dla dzieci o wadze do 10 kg (od urodzenia do 6–9 miesięcy)
  • 0+ dla dzieci o wadze do 13 kg (od urodzenia do 12–15 miesięcy)
  • I dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (9 miesięcy – 4 lata )
  • II dla dzieci o wadze od 15 do 25 kg ( 4–6 lat)
  • III dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (6–11 lat)

Istnieją również kategorie mieszane które łączą dwie lub więcej z powyższych kategorii.

Ja zdecydowałem się na fotelik Avionaut Pixel, głównie ze względu na bezpieczeństwo, które oferuje, a także ze względu na lekkość oraz nowoczesny wygląd. Zakupiłem również bazę IQ ISOFIX zaprojektowaną do tego modelu przez firmę Avionaut. Fotelik bardzo łatwo montuje się w bazie, o prawidłowym wpięciu informuje zielona dioda oraz sygnał dźwiękowy. Wypięcie sygnalizowane jest również sygnałem dźwiękowym oraz czerwoną diodą.

3 punktowe pasy bezpieczeństwa zapina się bardzo łatwo, a dzięki napinaczowi pasów zabezpieczenie dziecka pasami jest dużo łatwiejsze, ponieważ możemy je poluźnić przed umieszczeniem dziecka w foteliku, a po zapięciu pasami dziecka, w prosty sposób dostosować ich przyleganie do ciała.

Avionaut Pixel posiada innowacyjną wkładkę zaprojektowaną przez fizjoterapeutę, która stabilizuje ułożenie miednicy, tułowia oraz głowy dziecka. Zwiększa komfort oddychania podczas podróży oraz ogranicza ryzyko cofania się treści żołądkowej. Postawa ciała stabilizowana jest cały czas, również podczas snu dziecka. Wkładka składa się z dwóch elementów, które wyjmujemy po kolei wraz ze wzrostem dziecka.

Fotelik wykonany jest z polipropylenu spienionego (EPP), materiał ten przypomina styropian jednak różni się od niego wytrzymałością oraz nie jest tak kruchy i sztywny. Polipropylen spieniony wykazuje dużą odporność na ściskanie oraz zgniatanie, jednocześnie jest bardzo lekki, przez co idealnie nadaje się do budowy fotelika.

Zważyłem fotelik przy pomocy wagi bagażowej, z wkładką oraz daszkiem przeciwsłonecznym waży 2,64 kg, bez wkładki i daszka 2,29 kg. Niska waga sprawia, że fotelik idealnie sprawdza się jako nosidełko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *